Aerospace

  Propulsion systems

  High speed electric pumps

  Greatly simplified by using of PMSM to drive the pump instead of turbine

  • Higher efficiency than comparable asynchronous motors
  • Hydrodynamic bearings
  • Gas lubricated bearings
  • High speed synchronous motor
  • Innovative sealing

  Based on 30 years of heritage in rotating machines

  Rocket engine propellant valve

  Landers and Mining

  Zero G landing testing

  Space Mechanisms and components

  Component and mechanism design production and testing

  Satellites

  Complex dummy systems design, production and testing

  MGSE / EGSE

  Design, production and testing

Space Habitats

Crystal

habitat Crystal Crystal je nejaktuálnější příspěvek firmy Sobriety do mezinárodní spolupráce při vývoje habitatů pro extrémní prostředí. Jedná se o záchranný habitat pro pozemské použití na pevnině, pro lokality kde hrozí, nebo které jsou již zasaženy větrnými kalamitami. Konstrukce Crystalu je koncipována tak, aby bezpečně odolávala větru o síle orkánu a bylo ji možno vysadit na postiženou lokalitu shozem z vrtulníku. Lehká, samorozkládací konstrukce tohoto mobilního habitatu je zároveň komfortní pozemskou základnou pro dvě osoby. Vývoj tohoto habitatu je od počátku veden inženýry z firmy Sobriety. Jsou zde důsledně uplatňovány principy používané při návrhu tenkostěnných leteckých konstrukcí. Při všech pevnostních návrzích jsou systematicky používány počítačové simulační kódy MSC.NASTRAN (NASA STRUCTURE ANALYSIS ), ANSYS a AeroFLOW.

habitat Crystal

Na přípravě konceptu Crystal se podílí pracovníci firmy Sobriety společně s odborníky z VUT Brno a Space Innovations. MockUp tohoto záchranného habitatu testujeme v České republice. V červnu 2012 bylo toto unikátní zařízení dopraveno na Floridu, kde bylo provozováno v rámci Space Studies Program 2012. Tento program pořádal International Space University na Florida Institute of Technology a NASA Kennedy Space Center.

 • habitat Crystal
 • habitat Crystal
 • habitat Crystal

Reference :

Reportáž odvysílaná na ČT1 a ČT24 o prototypu habitatu Crystal:
Události (Česká televize 11.6.2012) čas 34:38 - 36:22

Článek s reporáží na webu České televize Brno:
Článek na webu České televize Brno

Článek o habitatu na webu deníku Právo - novinky.cz
Unikátní stan z Brna pro lidi zasažené katastrofou ...

The International Space University's 25th Space Studies Program:
sun.isunet.edu/programs/space-studies

Omicron

habitat Omicron Jedná se o koncept vesmírného habitatu, který reaguje na sílící zájem veřejnosti o komerční a turistické lety do vesmíru. Je určen pro tříčlennou posádku (dva pasažéři a jeden astronaut). Základem Omicronu je modul ruské vesmírné stanice Salyut. Koncept Omicron se soustředí především na návrh interiéru pro prostředí mikrogravitace s důrazem na vysoký stupeň bezpečnosti a komfortu. Vesmírní turisté nemusí být nutně trénovaní sportovci, mohou mít dokonce podprůměrné motorické schopnosti, nebo i fyzický handicap. Velké rozměry kabiny a prostředí mikrogravitace dovolí prakticky každému udělit svému tělu značnou kinetickou energii. Interiér Omicronu je proto vytvořen z flexibilních, nafukovacích stěn, které plní podobnou bezpečnostní funkci jako žíněnka v tělocvičně. Využívá se vlastností flexibilní konstrukce, která je vložená do vnější tuhé konstrukce lodi.

habitat Omicron

Tento koncept, známý v pozemské architektuře jako dům v domě, má potenciál zvýšit kvality oproti tuhé konstrukci interiérových stěn lodi také o bezpečné a flexibilní uspořádání interiéru pro pohyb ve stavu beztíže, podle aktuálních potřeb posádky, umístění infrastruktury do meziprostorů mezi jednotlivými konstrukcemi, odlehčení vnější tuhé obálky lodi od zatížení vnitřním přetlakem, zvýšení tepelného komfortu posádky, redukce výkonu a tedy i hmotnosti konvenčních HVAC systémů, aj.

  habitat Omicron habitat Omicron

Na přípravě konceptu Omicron se podíleli pracovníci firmy Sobriety pod vedením architekta Ondřeje Doule, Ph.D. (Space Innovations) společně s odborníky z International Space University a ESA YGT. Výsledky byly prezentovány ve formě vědeckého článku s názvem „Omicron space habitat-research stage II", Acta Astronautica, Volume 70, p. 139-158.

 • habitat Crystal
 • habitat Crystal
 • habitat Crystal
Reference :

DOULE, O.; ŠÁLENÝ, V.; HÉRIN, B.; ROUSEK, T. 2011. 'Omicron space habitat-research stage II', Acta Astronautica, September 2011

DOULE, O.; ŚÁLENÝ, V.; HÉRIN, B. 2011. 'Omicron Orbital Hotel', Newspace Conference 2011, NASA Ames Research Center, 28-30 July 2011

LB10

Koncept lunární základny pro deset astronautů bude součástí širšího komplexu staveb umístěných na povrchu měsíce, který má být umístěn v blízkosti sverního pólu měsíce. Tento komplex staveb má být určen jak pro věděcký výzkum, tak pro komerční využití. Sestává se z přistávací plochy, samotné lunární základny LB10, nukleárního reaktoru a dvou pozorovacích teleskopů.

LB10

LB10 je koncipována jako autonomní, roboticky rozložitelná stavba. Na povrch měsíce má být dopravena celá základna najednou v přepravním prostoru raketového nosiče Ariane V. Po rozvinutí, bude LB10 poskytovat vnitřní prostory srovnatelné s obytným prostorem tří rodinných domů. „Pozemské" mikroklima uvnitř habitatu je odděleno od okolního prostředí hlubokého vakua nafukovacím kevlarovým pláštěm o tloušťce několika desetin milimetru. Nad lehkou nafukovací konstrukcí budou následně, roboticky navršeny vnější stěny z měsíčního prachu (Regolith), které budou zpečeny do kompaktní hmoty pomocí mikrovln. Tyto stěny poskytnou ochranu před kosmickým zářením a mikrometeority.

LB10

Na přípravě konceptu LB10 se podíleli pracovníci firmy Sobriety pod vedením architekta Ondřeje Doule, Ph.D. (Space Innovations) společně s odborníky z International Space University a ESA YGT. Výsledky byly prezentovány ve formě vědeckého článku s názvem „A Lunar Base with Astronomical Observatory" na 41st International Conference on Enviromental Systems 2011, Portland, Oregon, USA 17-21 July 2011, Volume 1 of 4, ISBN: 978-1-61839-332-6.

 • LB10
 • LB10
References :

Konceptu LB10 byla věnována i část pořadu „Port" natočeného Českou televizí na téma:
Vesmírná architektura

Odkaz na článek z 41. International Conference on Environmental Systems 17 - 21 July 2011, Portland, Oregon:
DOULE, O.; DETSIS, E.; EBRAHIMI, A.; ŠÁLENÝ, V. 2011. ' A Lunar Base with Astronomical Observatory', AIAA 41th International Conference on Environmental Systems, Portland, Oregon, 17 – 20 July 2011

Technet.cz - rozhovor s vesmírným architektem:
Budoucnost patří nafukovacím stavbám

S.H.E.E.

Společnost Sobriety se stala součástí konsorcia sedmi firem a akademických institucí z Evropské unie, které stojí za projektem S.H.E.E. (Self-deployable Habitat for Extreme Environments). Tento projekt je založen na výzkumu možností využití současných technologií s cílem navrhnout skládací, samopostavitelnou obytnou jednotku pro použití v extrémních podmínkách, nebo oblastech postižených přírodní katastrofou. Jednotka S.H.E.E., jejíž životaschopnost bude ověřovat Sobriety pomocí počítačových simulací musí být schopna zajistit základní životní potřeby svých obyvatel, recyklovat vodu i vyrábět elektrickou energii.

Reference :

Internetová prezentace projektu S.H.E.E.: www.shee.eu

Na webu Space Safety Magazine byl zveřejněn článek o projektu S.H.E.E. na kterém Sobriety spolupracuje:
S.H.E.E. Brings Space Architecture to Earth: Pan-European Consortium Launches an Innovative Project

DOULE, O.; IMHOF, B.; HOHENEDER, W.; WEISS, P.; ŠÁLENÝ, V.; GANCET, J.; ILZKOVITZ, M. 2013. 'Self-deployable Habitat for Extreme Environments - innovative architecture testbed for terrestrial and space applications supported by FP7', 64th International Astronautical Congres, Beijing, China, 23-27 September 2013

DOULE, O.; WACHTL, O.; ERIKSSON, K.; PLATT, D.; ŠÁLENÝ, V.; EBRAHIMI, A. 2013. 'Sinterhab v2: Deployment, Life Support Integration and its Architecture Spin-Offs', 64th International Astronautical Congres, Beijing, China, 23-27 September 2013

WONG, N.; DOULE, O.; CERMACK, M.; ŠÁLENÝ, V. 2012. 'Inflatable Land Shelter Demonstrator', AIAA 42nd International Conference on Environmental Systems, San Diego, California, 15-19 July 2012. AIAA 2012-3558